In conversation with
Celine Peschek
Vi tillbringade en dag med Celine Peschek i Berlin. Från lugna morgnar till avslappnade kvällar med vänner. Här delar hon med sig av sin vardag, sin hårinspiration och sina bästa stunder.
Berätta lite om dig själv
Jag heter Celine, är 26 år och arbetar som modell i Berlin. Mitt jobb innebär att jag ständigt är på språng, och jag älskar att resa. Min absoluta favoritplats på jorden är Ibiza.
Jag är en riktig mode- och skönhetsentusiast och letar ständigt efter ny inspiration. När jag inte jobbar hittar du mig oftast på ett Lagree-pass eller med en riktigt god matcha i handen.
Hur ser en perfekt morgon ut för dig?
En perfekt dag för mig börjar med att jag får sova ut, följt av en hemmagjord matcha och ett riktigt bra träningspass. Sedan blir det en lång dusch och en hel hår- och hudvårdsrutin.
Efter det tar jag gärna en lång promenad i mitt eget tempo, och avslutar dagen med en god middag och härliga samtal med vänner.
Hur skulle du beskriva ditt hår?
Jag har rätt tunt hår och bär det oftast uppsatt i en knut eller bakåtslickat. Det är absolut den frisyr jag känner mig mest bekväm i.
Vad är du stolt över just nu?
Att jag får göra det jag älskar varje dag och tillbringa större delen av min tid med sådant som inspirerar mig och gör mig glad.
Vilka/vilken är go-to-frisyr eller favoritstylingar?
En stram, bakåtkammad knut eller en lös knut med en hårklämma.
Favoritplats i din stad?
Studio Natura, ett litet wellness-café som jag bara älskar.
Hur ser en perfekt kväll ut?
Middag med vänner, god mat, härliga samtal och bra musik, och att ändå komma hem i lagom tid. Mina bästa restaurangtips i Berlin just nu är Klub Kitchen för lunch och 893 Ryotei för middag.
Celines favoriter ⇒
Sidensnodd svart
Hårklämma Olivia svart
Hårklämma Judy beige
Hårklämma Coco sköldpadda
Utredningskam i acetat